Kaliningradi Oblast

Kiire otsus – läheme Kaliningradi

Lugu sellest, kuidas üks asi viib teiseni ja kiired otsused teevad elu põnevaks. Väikseks sissejuhatuseks – mina kaua paigal ei püsi, seega sai üle kuu aja tagai ühe tavalise tööpäeva vahepalaks 30 minutiga välja “googeldatud” ja kokku pandud ringreis marsruudil Pärnu-Liepaja-Palanga-Klaipeda-Nida poolsaar-Šiauliai Ristimägi. Kuna too hetk polnud hea aeg väljasõiduks, jäi paberileht reisiplaaniga riiulinurgale oma aega ootama. Kui august juba kätte jõudis, tundus et on õige aeg või pigem viimane aeg reisiplaanid jälle päevakorda võtta. Varsti algab kool ning ühe autoreisil võiks ikka suve jooksul teha. Kuigi mõte värvilise loodusega sügisreisist tundub ka täitsa tore mõte.

Elus “asjad juhtuvad” ja minul juhtus nii, et möödaminnes kuulsin, et Kaliningradi Oblastit on nüüd võimalik tasuta e-viisaga külastada, jah tõesti TASUTA viisaga.  Varsemalt maksis viisa juba ühe edasi-tagasi lennupileti raha, nüüd aga kasuta juhust puhta muidu. Suurt suveilma nagunii enam selleks aastaks loota pole ja peatumine Palangas (Leedu kuurortlinn) jääkski ainult peatumiseks (väike ringkäik ja kohvik). Läti merelinn Leipaja on aga päris lihtsalt ligipääsetav, seega saab sinna teinekord minna. Kaliningrad see-eest on ju täitsa eksootika, pole kahtlustki! Teeme reisikava kiirelt ringi. Lätis asuv Liepaja jääb välja, Palangast sõidame heal juhul ainult läbi. Plaan pigas.

Väike uurimustöö internetist, kommentaarid/kogemused Trip.ee portaalist juba käinutelt ja nii need viisataotlused teele läksidki. Teisipäeva hilisõhtul said taotlused sisse antud ning neljapäeva hilisõhtul saabusid kinnitused viisataotluste rahuldamisest (igale reisiseltskonna liikmele oma taotlus ja kinnitus). Kuna ootusärevus oli suur, siis neljapäeva päeval broneerisin ka Kaliningradi majutuskorteri (tühistamisõiguseta). Seda siis enne kui positiivne viisataotluse otsus tuli…

Reisiseltskonna moodustab 2 täiskasvanut ja 9-aastane laps. Majutuse hinnad olid otsitud perioodiks (augusti teine pool esmaspäevast kolmapäevani) pigem soodsad. 2 ööd korralikus majutuskorteris (piltide järgi korralikus, eks reaalsus saabub kohale jõudes) maksis 3 inimesele kokku 49 € ehk 8,16 €/öö/in. Igatahes maja, kus korter asub, on 2017. aastal ehitatud, seega eelduste kohaselt me ehk sügava Nõukogude ajaga oma ööbimiskohas silmitsi ei seisa.

Kaliningradist (piirkond võrdus minu jaoks suhteliselt ühe linnaga) teadsin ma niipalju, et kunagi oli selle linna nimi Königsberg, seal on väga suur teema merevaik ning et mu isa on seal omal ajal sõjaväes käinud. Pean enesele tunnistama, et eriti suurte teadmistega ma just ei hiilanud, või mis? Küll aga võin rõõmustada, et nüüdseks olen igatahes targem. Kui ma reaalselt sinna kohale ei peakski jõudma (mis igasuguste eelduste kohaselt on välistatud), siis on piirkond end mulle juba maha müünud.

Pindalaga 13 300 km² ja elanike arvuga 994 599 maa-alale mahub 22 linna, millest suurim muidugi Kaliningrad, kus elab 430 300 (2002. a rahvaloenduse andmetel) elanikku. Seda, et me 2 ööd Kaliningradis veedame on kindel. On seal ju Merevaigu muuseum, Kaluriküla, kuulus kirik koos E. Kanti hauaga, Maailmamere muuseum,  Punkri muuseum, jalutuskäigud, kohalik turg, maitseelamused (pelmeni neelud juba käivad)… Aga egas me siis ainult ühe linnaga ei piirdu. Ja nüüd läheb valik raskeks.

Jantarnys, kus asub maailma suurim merevaigukaevandus. Mereäärne kuurortlinn Svetlogorsk. Baltiisk, kus asub Balti laevastiku suurim baas ning fotode järgi põnev Zapadny kindlus (või täpsemalt selle jäänused). Samuti kuurortlinn (omal ajal esimene) Zelenogradsk, kus on säilinud juugendstiilis elumajad, mis on sõjapurustustest pea täielikult pääsenud. Kura säär nagunii kuna sealt kaudu plaanime tagasi Leetu sõita. Eelmainitud linnade vahele jäävad väiksemad linnad, külad, asulad – kõike tahaks näha. Selge on muidugi see, et tuleb teha valikuid. Laseme vanal Ida-Preisimaa piirkonnal endid juhatada. Kui hoida kõrvad-silmad lahti, osata õiges kohas nõu küsida ning olla avatud meelega, siis võib olla kindel, et tuleb põnev ja meeldejääv reis!