Eluolu Berliinis koroona ajal/peale koroonat

Vahejuhtumid Berliinis

Vahejuhtumid Berliinis!

Selguse huvides pean ütlema, et olen vahepeal taas Berliini disainipraktikale tulnud. Seetõttu on nüüd mõnda aega minu postitused Berliini-teemalised. Jagan oma eluolu siin Saksamaa pealinnas. Aga nüüd siis niiöelda asja juurde, mis mind kirjutama pani. Mõtlesin alguses teha sellest Facebooki postituse, aga see oleks liiga pikk saanud. Vastukaaluks tavapärastele teksti kirjutamise reeglitele alustan oma juttu kokkuvõttest. Nii olukorra veidrust arvestades või protestiks… Kokkuvõtteks ütlengi: “Alles muss seine Ordnung haben!” Kellele on lause tuttav, kellele mitte. Selguse huvides lisan tõlke, mis kõlab siis “Kõik peab olema korras”.

Sissejuhatus (et anda ikka piisavalt detailset tausta)

Külastasin mina mingisugust pudu/kosmeetikakaupade poodi. Nagu siin Saksamaal uuele korrale kohane, tuleb poodi külastades kandes näomaski. 😷 Seda ma ka tegin. Enne sisenemist mask ette. 😷 Käisin seal ühe, teise, kolmanda ja neljandagi riiuli vahel, möödusin ise ja ka minust mööduti väga lähedalt. Kord näeb ette, et inimesed peavad hoidma 1,5 meetrist vahet, mis tekitab omakorda küsimusi, et kas Eestis kevadel 2+2 reegli sissejuurutajatel oli mingi salajane info, et 2 meetrit on turvaline ja sakslased oma teadmatusest nüüd kõik nakatavad end ainult 1,5 meetrit vahet pidades. Muidugi ikka mask korralikult ees. 😷 Minul ausalt öeldes täiesti ükskõik kui lähedalt või kaugelt nad minust möödusid, see märkus oli lihtsalt oluline olukorra kirjeldamiseks.

Nüüd hakkab juhtuma

Jõudsin siis kassasse. Ikka endiselt mask korralikult eest. 😷 Ei ma näppinud ega kohendanud seda. Minu ees oli kaks klienti, üks kohe-kohe oma maksmist lõpetamas ja teine siis ootas oma järjekorda, mis kohe saabus. Kuna mul oli käes kohmakas korv, siis asetasin selle kassalindi juures olevasse korvihoidikusse (nagu meilgi igas toidupoes on enne kassalinti). Aga oi-oi, see oli nüüd küll suur viga. Nimelt selle kohutava teoga läksin ma liiga lähedale minu ees seisnud noorhärrale. Ma kohe kindlasti ei roninud talle selga, ega isegi tunginud tema privaattsooni, aga siiski jah, tuleb tunnistada, lähemale kui 1,5 meetrit, mis on siinmail “turvavahe” hoidmise mõõdupuuks.

Noh, noorhärral oli sellest küll täiesti ükskõik. Sama aga ei saa öelda kassapidaja kohta. Tema pidas vajalikuks mind kohe noomima hakata, esialgu muidugi saksa keeles, millest ma midagi aru ei saanud, kuid minu “excuse me” peale siis ütles inglise keeles, et ma ikka piisavat vahet hoiaksin. Egas midagi, astusin sammu või isegi kaks tahapoole, no problemos. Noorhärra vaatas ülikohmetunult minu poole ning viipas käega stiilis, äh, pole midagi. Seejärel astus kohe sammu edasi, sest tema ees olnud inimene oli juba mõnda aega tagasi lahkunud. Ehk et kassapidaja pidas vajalikuks tegeleda minu noomimisega, selle asemel, et oleks juba noorhärrat teenindanud, mistõttu noorhärra oleks juba varem saanud eemalduda sellest üliohtlikust naisterahvast, kellel endiselt oli ka MASK EES. 😷

Reeglite kaitseks (kui antud olukorras on paslik sedasi öelda)

Nii, no olgu, reeglid on reeglid. Öeldakse, et maal maa kommete järgi, aga siiski, kus on loogika? Nimelt kui ma sõidan bussis, rongis, trammis või metroos, siis mul peab muidugi ka mask ees olema, aga mul on lubatud istuda, kus ma tahan. Nii et ma võin ilma kellegi märkuseta istuda rongis inimese kõrvale (mis on ju ülilähedal, võime isegi kogemata teineteise pihta minna) ning ühtlasi on mu vastas kohe istumas kaks inimest, aga kui ma lähen kassajärjekorras inimesele lähemale kui 1,5 meetrit, siis ma muutun koheselt ülimalt kahtlaseks tegelaseks, keda tuleb korrale kutsuda.

Tegelikult kuulutatakse ka ühistranspordi kõlarist, et “keep distance“, aga kuidas see küll võimalik on? Kohalikud tunduvad selles osas (enamasti) ka ükskõiksed olema, sest kõik istuvad ja seisavad kõigi kõrval, seega tundub, et rongis lähedal olemine on oluliselt vähem ohtlik või suisa üldse mitteohtlik kui seda on poes sarnaselt käitudes. Samuti on üliohtlik teha ekskursioone korraga rohkem kui 15-le inimesele. Hm, las ma mõtlen, selles vagunis kus ma täna koju sõitsin oli ligi 30 inimest.

Tänaval käivad üldse nii 90% inimestest maskita ja ausalt öeldes mööduvad teineteisest nagu jumal juhatab. Lisaks võivad igal pool olla maskita alla 7-aastased lapsed. Kas polnud muidu mingi jutt, et lapsed kannavad haigestudes, kuid sümptomeid mitte omades, oma vanavanematele viiruse edasi?

Kokkuvõte nr 2

Nojah, igatahes mul on palju, mille üle arutleda ja loogilisust otsida… aga kui ma nüüd ausalt ütlen, siis ma ei kavatse seda teha. Ma parem tutvun linna ja selle vaatamisväärsustega niipalju kui on see võimalik. Tädike kassapidaja mind ei murra, ka see mitte, et kannatan maskis suuremal või vähemal määral hingamisraskuste all.

 

P.S Kui sa oled viitsinud mu arutluse lõpuni välja lugeda, siis ma juhin nüüd su tähelepanu, et mõnikord on ühistranspordi sõidukid ka peaaegu täiesti tühjad (nagu postituse juures oleval fotol näha). Kohalikel on suvepuhkused (ehk nad on linnast ära) ja turistidega on nagu on, see tähendab, et ei ole.